Australian Aths History

Annual Awards of Athletics Australia

Office Bearers Honour Roll
(Awards)
Annual Awards Bibs
Open Reps
Para Bibs
Para-Athletics Reps

Athlete of the Year - Female

2001 - Bronwyn Eagles (NSW)
2002 - Jana Pittman (NSW)
2003 - Jana Pittman (NSW)
2004 - Benita Willis (Qld)
2005 - Bronwyn Thompson (Qld)
2006 - [Combined with 2007]
2007 - Jana Rawlinson (NSW)
2008 - Sally McLellan (Qld)
2009 - Dani Samuels (NSW)
2010 - Sally Pearson (Qld)
2011 - [Combined with 2012]
2012 - Sally Pearson (Qld)
2013 - Kim Mickle (WA)
2014 - Kim Mickle (WA)
2015 - Dani Samuels (NSW)
2016 - Alana Boyd (Qld)
2017 - Sally Pearson (Qld)
2018 - Kathryn Mitchell (Vic)

Athlete of the Year - Male

2001 - Craig Mottram (Vic)
2001 - Dmitri Markov (SA) [Int. Athlete of Year]
2002 - Justin Anlezark (Qld)
2003 - Justin Anlezark (Qld)
2004 - Nathan Deakes (Vic)
2005 - Craig Mottram (Vic)
2006 - [Combined with 2007]
2007 - Nathan Deakes (Vic)
2008 - Steve Hooker (Vic)
2009 - Steve Hooker (Vic)
2010 - Fabrice Lapierre (NSW)
2011 - [Combined with 2012]
2012 - Mitchell Watt (Qld)
2013 - Jared Tallent (SA)
2014 - Michael Shelley (Qld)
2015 - Fabrice Lapierre (NSW)
2016 - Jared Tallent (SA)
2017 - Dane Bird-Smith (Qld)
2018 - Brandon Starc (NSW)

Para-Athlete of the Year - Female

2001 - Lisa McIntosh (Vic)
2002 - Louise Sauvage (NSW)
2003 - Louise Sauvage (NSW)
2004 - Amy Winters (NSW)
2005 - Amanda Fraser (Qld)
2006 -[Combined with 2007]
2007 - Amanda Fraser (Qld)
2008 - Lisa McIntosh (Vic)
2009 - Louise Ellery (ACT)
2010 - Kelly Cartwright (Vic)
2011 - [Combined with 2012]
2012 - Kelly Cartwright (Vic)
2013 - Angela Ballard (NSW)
2014 - Angela Ballard (NSW)
2015 - Isis Holt (Vic)
2016 - Isis Holt (Vic)
2017 - Isis Holt (Vic)
2018 - Madison de Rozario (WA)

Para-Athlete of the Year - Male

2001 - Bruce Wallrodt (WA)
2002 - Hamish Macdonald (ACT)
2003 - Kurt Fearnley (NSW)
2004 - Kurt Fearnley (NSW)
2005 - Heath Francis (NSW)
2006 -[Combined with 2007]
2007 - Kurt Fearnley (NSW)
2008 - Evan O'Hanlon (NSW) / Heath Francis (NSW)
2009 - Kurt Fearnley (NSW)
2010 - Evan O'Hanlon (NSW)
2011 - [Combined with 2012]
2012 - Evan O'Hanlon (NSW)
2013 - Evan O'Hanlon (NSW)
2014 - Michael Roeger (SA)
2015 - Todd Hodgetts (Tas)
2016 - James Turner (NSW)
2017 - James Turner (NSW)
2018 - Michael Roeger (SA)

Junior Athlete of the Year

[inaugurated in 2002-03]
2003 - Petrina Price (NSW)
2004 - Chris Noffke (Qld)
2005 - Dani Samuels (NSW)
2006 -[Combined with 2007]
2007 - Vicky Parnov (WA)
2008 - Jess Rothwell (Vic)
2009 - Blake Lucas (Vic)
2010 - Dane Bird-Smith (Qld)
2011 - [Combined with 2012]
2012 - Steven Solomon (NSW)
2013 - Matthew Denny (Qld)
2014 - Eleanor Patterson (Vic)

Junior Athlete of the Year - Female

2015 - Eleanor Patterson (Vic)
2016 - Alex Hulley (NSW)
2017 - Riley Day (Qld)
2018 - Keely Small (ACT)

Junior Athlete of the Year - Male

2015 - Matt Denny (Qld)
2016 - Kurtis Marschall (SA)
2017 - Alex Kolesnikoff
2018 - Ashley Moloney (Qld)

Coach of the Year

2001 - Alex Parnov (WA)
2002 - Craig Hilliard (ACT)
2003 - Phil King (Vic)
2004 - Gary Bourne (Qld)
2005 -
2006 - [Combined with 2007]
2007 - Craig Hilliard (ACT)
2008 - Brent Vallance (NSW)
2009 - Alex Parnov (WA)
2010 - Sharon Hannan (Qld) / Brent Vallance (NSW)
2011 - [Combined with 2012]
2012 - Sharon Hannan (Qld)
2013 - Grant Ward (WA)
2014 - Dick Telford AM (ACT)
2015 - Nic Bideau (Vic)
2016 - Nic Bideau (Vic)
2017 - Dennis Knowles (NSW)
2018 - Alex Stewart (NSW)

Para-Athlete Coach of the Year

2012 - Iryna Dvoskina (ACT)
2013 - Iryna Dvoskina (ACT)
2014 - Philo Saunders (ACT)
2015 - Louise Sauvage (NSW)
2016 - Iryna Dvoskina (ACT)
2017 - Brett Robinson
2018 - Louise Sauvage (NSW)

Junior Coach of the Year

2007 - Lindsay Burgoyne (Vic)
2008 - Ian Hatfield (NSW)
2009 - Evan Peacock (Tas)
2010 - Fira Dvoskina (NSW)
2011 - [Combined with 2012]
2012 - Fira Dvoskina (NSW)
2013 - Grahame Pitt (Qld)
2014 - David Green (Vic)
2015 - David Green (Vic)
2016 - Kym Simons (SA)
2017 - Anula Costa (Vic)
2018 - Eric Brown (Qld)

Official of the Year

2001 - Khan Sharp (Vic)
2002 - Janelle Eldridge (NSW)
2003 - Janet Nixon (NSW)
2004 - Michael Thomson (ACT)
2005 - Ronda Jenkins (Vic)
2006 - [Combined with 2007]
2007 - Helen Lee (Tas)
2008 - Rob Blackadder (NSW)
2009 - Geoffrey Martin (NSW)
2010 - Joe Stevens (SA)
2011 - [Combined with 2012]
2012 - Brenda Pearl (SA)
2013 - Richard Lawsyz (Vic)
2014 - Helen Roberts (Qld)
2015 - Richard Lawsyz (Vic)
2016 - Brian Roe (Tas)
2017 - Kevin Wigmore (Vic)
2018 - Caroline Jackman (SA)

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us