Australian Aths History

Australia at the Games

Results by Event - 4 x 400 metres / 4 x 440 yards - Women

Commonwealth Games

Rank   Name   Result   Year  
1/10   TEAM   Ht1 2nd 3:33.25; Final 1st 3:25.63   2002  
1/8   TEAM   1st 3:27.28   1998  
1/8   TEAM   1st 3:28.66   2006  
2/4   TEAM   2nd 3:30.74   1990  
2/6   TEAM   Final 2nd 3:28.65   1978  
2/7   TEAM   Final 2nd 3:27.72   1982  
2/8   TEAM   Final 2nd 3:30.72   1974  
3/4   TEAM   3rd 3:32.86   1986  
4/12   TEAM   Ht1 2nd 3:33.07; Final 4th 3:30.29   2010  
4/14   TEAM   Ht1 2nd 3:32.40; Final 4th 3:30.27   2014  
5/8   TEAM   Final 5th 3:27.43   2018  
  Anneliese RUBIE (NSW)   Final 5th 3:27.43 (51.6)   2018  
  Anneliese RUBIE (NSW)   Ht1 2nd 3:32.40; Final 4th 3:30.27   2014  
  Bendere OBOYA (NSW)   Did not compoete   2018  
  Bethanie 'Beth' NAIL (WA)   Did not compete   1974  
  Bethanie 'Beth' NAIL (WA)   Final 2nd 3:28.65   1978  
  Caitlin JONES (Sargent) (Qld)   Final 5th 3:27.43 (52.0)   2018  
  Caitlin JONES (Sargent) (Qld)   Ht1 2nd 3:32.40; Final 4th 3:30.27   2014  
  Caitlin PINCOTT (Willis) (Qld)   1st 3:28.66   2006  
  Catherine 'Cathy' FREEMAN (Vic)   Final Disqualified (Rule 141.1)   1994  
  Catherine 'Cathy' FREEMAN (Vic)   Ht1 2nd 3:33.25(53.4); Final 1st 3:25.63(51.44)   2002  
  Charlene RENDINA (Neighbour) (Vic)   Did not compete   1978  
  Charlene RENDINA (Neighbour) (Vic)   Final 2nd 3:30.72   1974  
  Debra 'Debbie' FLINTOFF-KING (Flintoff) (Vic)   (51.1) 3rd 3:32.86   1986  
  Debra 'Debbie' FLINTOFF-KING (Flintoff) (Vic)   (52.3) Final 2nd 3:27.72   1982  
  Debra 'Debbie' FLINTOFF-KING (Flintoff) (Vic)   (52.98) 2nd 3:30.74   1990  
  Denise BOYD (Robertson) (Qld)   (51.0) Final 2nd 3:28.65   1978  
  Denise BOYD (Robertson) (Qld)   (51.6) Final 2nd 3:27.72   1982  
  Jana RAWLINSON (Pittman) (NSW)   1st 3:28.66   2006  
  Jana RAWLINSON (Pittman) (NSW)   Ht1 2nd 3:33.25(52.03); Final 1st 3:25.63(50.38)   2002  
  Jessica 'Jess' GULLI (Vic)   Ht1 2nd 3:32.40; Final 4th 3:30.27 (Ran Heat only)   2014  
  Jody HENRY (WA)   Ht1 2nd 3:33.07; Final 4th 3:30.29   2010  
  Judith 'Judy' PECKHAM (Canty) (Vic)   Final 2nd 3:28.65   1978  
  Judith 'Judy' PECKHAM (Canty) (Vic)   Final 2nd 3:30.72   1974  
  Julie SCHWASS (NSW)   (55.1) 3rd 3:32.86   1986  
  Kylie HANIGAN (NSW)   Final Disqualified (Rule 141.1)   1994  
  Kylie WHEELER (WA)   Ht1 2nd 3:33.25(54.9); Final 1st 3:25.63 (Ran heat only)   2002  
  Lauren HEWITT (Vic)   Ht1 2nd 3:33.25; Final 1st 3:25.63(52.5) (Ran final only)   2002  
  Lauren WELLS (Boden) (ACT)   Final 5th 3:27.43 (52.73)   2018  
  Lauren WELLS (Boden) (ACT)   Ht1 2nd 3:32.40; Final 4th 3:30.27 (Ran Final only)   2014  
  Lauren WELLS (Boden) (ACT)   Ht1 2nd 3:33.07; Final 4th 3:30.29 (ran heat only)   2010  
  Leanne EVANS (Qld)   (53.1) Final 2nd 3:27.72   1982  
  Lee NAYLOR (Vic)   1st 3:27.28   1998  
  Lee NAYLOR (Vic)   Final Disqualified (Rule 141.1)   1994  
  Lyndsay PEKIN (WA)   Ht1 2nd 3:32.40; Final 4th 3:30.27 (Rank Heat only)   2014  
  Maree HOLLAND (Chapman) (NSW)   (54.0) 3rd 3:32.86   1986  
  Maree HOLLAND (Chapman) (NSW)   (54.10) 2nd 3:30.74   1990  
  Margaret RAMSAY (Clifford) (Qld)   Final 2nd 3:30.72   1974  
  Maxine CORCORAN (Johnson) (Vic)   Did not compete   1982  
  Maxine CORCORAN (Johnson) (Vic)   Final 2nd 3:28.65   1978  
  Melinda GAINSFORD-TAYLOR (Gainsford) (NSW)   Did not compete   1998  
  Michelle BAUMGARTNER (Vic)   Did not compete   1990  
  Morgan MITCHELL (Vic)   Final 5th 3:27.43 (51.03)   2018  
  Morgan MITCHELL (Vic)   Ht1 2nd 3:32.40; Final 4th 3:30.27 (Ran Final only)   2014  
  Olivia TAURO (NSW)   Ht1 2nd 3:33.07; Final 4th 3:30.29   2010  
  Pirrenee STEINERT (NSW)   Ht1 2nd 3:33.07; Final 4th 3:30.29   2010  
  Raelene BOYLE (Vic)   (50.7) Final 2nd 3:27.72   1982  
  Renee POETSCHKA (WA)   Final Disqualified (Rule 141.1)   1994  
  Rosemary HAYWARD (NSW)   1st 3:28.66   2006  
  Sally FLEMING (Hamilton) (WA)   Did not compete   1986  
  Sally PEARSON (McLellan) (Qld)   Ht1 2nd 3:33.07; Final 4th 3:30.29 (ran final only)   2010  
  Sharon STEWART (Vic)   (51.12) 2nd 3:30.74   1990  
  Sharon STEWART (Vic)   (52.7) 3rd 3:32.86   1986  
  Sonia BRITO (Vic)   Did not participate   2002  
  Susan ANDREWS (WA)   (52.54) 2nd 3:30.74   1990  
  Susan ANDREWS (WA)   1st 3:27.28   1998  
  Tamsyn MANOU (Lewis) (Vic)   1st 3:27.28   1998  
  Tamsyn MANOU (Lewis) (Vic)   1st 3:28.66   2006  
  Tamsyn MANOU (Lewis) (Vic)   Did not compete   1994  
  Tamsyn MANOU (Lewis) (Vic)   Ht1 2nd 3:33.25(52.98); Final 1st 3:25.63(51.44)   2002  
  Tania VAN HEER-MURPHY (van Heer) (SA)   1st 3:27.28   1998  
  TEAM   Final Disqualified (Rule 141.1)   1994  
  Terri-Ann CATER (Wangman) (Vic)   Final 2nd 3:30.72   1974  
  Wendy OLD (Oliver) (SA)   Did not compete. Withdrew from team   1986  

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us