Australian Aths History

Australia at the Games

World Championships - 2017       London, United Kingdom (4-13 Aug)
16th Championships      

 
Men   Event   Position   Result
Nicholas ANDREWS (NSW)    4 x 100 metres     Ht1 7th 38.88
Dane BIRD-SMITH (Qld)    20 km Walk   6/64   6th 1:19:28
Damien BIRKINHEAD (Vic)    Shot Put   20/32   Qual 19.90m DNQ
Nagmeldin 'Peter' BOL (WA)    800 metres   38/49   Ht4 7th 1:49.65
Rohan BROWNING (NSW)    4 x 100 metres     Ht1 7th 38.88
Jack COLREAVY (NSW)    Marathon   45/100   45th 2:21:44
Mitchell COOPER (Qld)    Discus Throw   28/32   Qual 57.26m DNQ
Rhydian COWLEY (Vic)    20 km Walk   56/64   56th 1:30:40
Cedric DUBLER (Qld)    Decathlon   18/35   18th 7728pts (11.06(-0.8),7.29m(+0.1),11.36m, 2.08m,48.31,14.92(+0.4),40.85m,4.90m,52.10m,4:50.31)
Henry FRAYNE (SA)    Long Jump   14/32   Qual 7.88m(-0.1) DNQ
Tom GAMBLE (Qld)    4 x 100 metres     Ht1 7th 38.88
Ryan GREGSON (NSW)    1500 metres   26/45   Ht2 9th 3:43.28
Benn HARRADINE (NSW)    Discus Throw   21/32   Qual 60.95m DNQ
Joshua HARRIS (Tas)    Marathon   100/100   DNF
Alexander HARTMANN (Qld)    4 x 100 metres     Did not compete
Nicholas HOUGH (NSW)    110 metres Hurdles   27/41   Ht5 5th 13.61(+0.6)
Fabrice LAPIERRE (NSW)    Long Jump   11/32   Qual 7.91m(+0.6); Final 11th 7.93m(+0.6)
Kurtis MARSCHALL (SA)    Pole Vault   7/29   Qual 5.60m; Final 7th 5.65m
Luke MATHEWS (Vic)    1500 metres   18/45   Ht 3 1st 3:38.19; SF1 7th 3:40.91
Morgan MCDONALD (NSW)    5,000 metres   20/42   Ht 1 7th 13:30.73
Sam MCENTEE (WA)    5,000 metres   24/42   Ht1 11th 13:31.58
Stewart MCSWEYN (Tas)    3,000 metres Steeplechase   40/45   Ht3 14th 8:47.53
Brad MILOSEVIC (NSW)    Marathon   60/100   60th 2:25:14
Hamish PEACOCK (Tas)    Javelin Throw   14/32   Qual 82.46m DNQ
Steven SOLOMON (NSW)    400 metres   38/52   Ht2 7th 46.27
Patrick TIERNAN (Qld)    5,000 metres   11/42   Ht 2 4th 13:22.52; Final 11th 13:40.01
    10,000 metres   22/24   Final 22nd 29:23.72
Trae WILLIAMS (Qld)    4 x 100 metres     Ht1 7th 38.88
Jordan 'Jordi' WILLIAMSZ (Vic)    1500 metres   13/45   Ht1 6th 3:46.11; SF2 8th 3:38.93
TEAM    4 x 100 metres   12/16   Ht1 7th 38.88
 
Women   Event   Position   Result
Naa ANANG (Qld)    Long Jump   22/30   Qual 6.27m(-1.1)
Zoe BUCKMAN (ACT)    1500 metres   14/44   Ht 1 9th 4:05.44; SF1 8th 4:05.93
Milly CLARK (NSW)    Marathon   24/92   24th 2:35:27
Ella CONNOLLY (Qld)    4 x 400 metres     Ht1 5th 3:28.02
Riley DAY (Qld)    200 metres   36/49   Ht1 7th 23.77(+0.5)
Sinead DIVER (Vic)    Marathon   20/92   20th 2:33:26
Taryn GOLLSHEWSKY (Qld)    Discus Throw   27/30   Qual 54.29m DNQ
Georgina GRIFFITH (Vic)    800 metres   38/47   Ht5 5th 2:03.54
    1500 metres   27/44   Ht3 11th 4:08.99
Linden HALL (Vic)    1500 metres   33/44   Ht2 9th 4:10.51
Madeline HILLS (Heiner) (NSW)    5,000 metres   19/34   Ht2 10th 15:13.77
    10,000 metres   26/33   Final 26th 32:48.57
Michelle JENNEKE (NSW)    100 metres Hurdles   21/40   Ht3 6th 13.11(-0.6); SF2 7th 13.25(+0.5)
Genevieve LACAZE (Qld)    3,000 metres Steeplechase   12/42   Ht3 3rd 9:27:53; Final 12th 9:26.25
Regan LAMBLE (Vic)    20 km Walk   22/61   22nd 1:31:30
Nicola MCDERMOTT (NSW)    High Jump   30/30   Qual NH
Brittany MCGOWAN (Qld)    800 metres   31/47   Ht3 6th 2:02.25
Kathryn MITCHELL (Vic)    Javelin Throw   25/31   Qual 57.42m DNQ
Morgan MITCHELL (Vic)    400 metres   29/49   Ht5 5th 52.22
    4 x 400 metres     Ht1 5th 3:28.02
Victoria MITCHELL (Vic)    3,000 metres Steeplechase   33/42   Ht2 11th 10:00.40
Ella NELSON (NSW)    200 metres   43/49   Ht3 7th 24.02(+0.1)
    4 x 400 metres     Did not compete
Elizabeth PARNOV (WA)    Pole Vault   15/31   Qual 4.35m DNQ
Sally PEARSON (McLellan) (Qld)    100 metres Hurdles   1/40   Ht4 1st 12.72(-0.6); SF1 1st 12.53(+0.5); Final 1st 12.59(+0.1)
Kelsey-Lee ROBERTS (ACT)    Javelin Throw   10/31   Qual 63.70m; Final 10th 60.76m
Anneliese RUBIE (NSW)    4 x 400 metres     Ht1 5th 3:28.02
Heidi SEE (Gregson) (NSW)    5,000 metres   29/34   Ht2 14th 15:38.86
Rebecca 'Beki' SMITH (Lee) (NSW)    20 km Walk   38/61   38th 1:35:31
Dani STEVENS (Samuels) (NSW)    Discus Throw   2/30   Qual 65.56m; Final 2nd 69.64m
Lora STOREY (NSW)    800 metres   41/47   Ht2 7th 2:07.17
Brooke STRATTON (Vic)    Long Jump   6/30   Qual 6.46m(-0.1); Final 6th 6.67m(-0.9)
Claire TALLENT (Woods) (SA)    20 km Walk   43/61   43th 1:37:05
Jessica THORNTON (NSW)    4 x 400 metres     Did not compete
Jessica TRENGOVE (SA)    Marathon   9/92   9th 2:28:59
Eloise WELLINGS (Poppett) (NSW)    5,000 metres   27/34   Ht1 15th 15:25.92
    10,000 metres   22/33   Final 22nd 32:26.31
Lauren WELLS (Boden) (ACT)    400 metres Hurdles   27/39   Ht1 7th 56.49
    4 x 400 metres     Ht1 5th 3:28.02
TEAM    4 x 400 metres   10/16   Ht1 5th 3:28.02

Overall Team Rank: 18 (23pts)

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us