Australian Aths History

Australia at the Games

World Junior Championships - 2018       Tampere, Finland (10-15 Jul)
17th Champonships      

 
Men   Event   Position   Result
Tom AGNEW (ACT)    4 x 100 metres     Ht1 DNF
Joshua AZZOPARDI (NSW)    100 metres   26/48   Ht4 4th 10.66(-0.3)
    4 x 100 metres     Ht1 DNF
Zane BRANCO (Qld)    200 metres   5/40   Ht3 3rd 21.04(-0.2); SF1 2nd 20.81(-0.6); Final 5th 20.86(-0.1)
    4 x 100 metres     Did not compete
Jarryd CLIFFORD (Vic)    1500 metres   14/39   Ht2 8th 3:47.77
Calluim DAVIES (Qld)    1500 metres   11/39   Ht3 4th 3:46.32; Final 11th 3:46.35
Christian DAVIS (Vic)    400 metres   21/49   Ht6 4th 47.07; SF1 7th 47.86
    4 x 400 metres     Ht2 2nd 3:08.53; Final 7th 3:09.31
Jake DORAN (Qld)    100 metres   12/48   Ht2 2nd 10.41(+0.6); SF3 4th 10.47(+0.1)
    4 x 100 metres     Ht1 DNF
Gary HAASBROEK (Vic)    Decathlon   2/14   7798pts (10.92(-0.3), 7.26m(+0.3), 13.28m, 2.01m, 50.15m, 14.13(-0.3), 36.22m, 4.70m, 49.09m, 4:47.36)
Aiden HARVEY (NSW)    Shot Put (6kg)   7/26   Qual 19.39m; Final 7th 19.85m
Harrison HUNT (SA)    4 x 100 metres     Ht1 DNF
James JOYCEY (Vic)    Hammer Throw (6kg)   12/31   Qual 70.38m; Final 12th 63.92m
Alexander KOLESNIKOFF (NSW)    Shot Put (6kg)   11/26   Qual 18.93m; Final 11th 18.28m
    Discus Throw (1.75kg)   32/34   Qual 50.75m
Adam KOPP (WA)    4 x 400 metres     Ht2 2nd 3:08.53; Final 7th 3:09.31
Nash LOWIS (Qld)    Javelin Throw   1/26   Qual 74.38m; Final 1st 75.31m
Cameron MCENTYRE (NSW)    Javelin Throw   16/26   Qual 68.19m
Conor MCLOUGHLIN (Qld)    Discus Throw (1.75kg)   13/34   Qual 56.57m
Ashley MOLONEY (Qld)    4 x 100 metres     Ht2 2nd 3:08.53; Final 7th 3:09.31
    Decathlon   1/14   8190pts (10.51(+1.1), 7.06m(+1.1), 12.83m, 2.10m, 46.86, 14.13(-0.3), 47.39m, 4.60m, 53.67m, 4:42.65)
Harvey MURRANT (Vic)    400 metres Hurdles   32/42   Ht3 6th 53.02
    4 x 400 metres     Ht2 2nd 3:08.53; Final 7th 3:09.31
Lachlan RAPER (NSW)    800 metres   18/29   Ht3 7th 1:50.23
Benjamin SCHMIDTCHEN (Qld)    Long Jump   20/27   Qual 7.19m(-0.7)
Kyle SWAN (Vic)    10,000 metres Walk   6/34   6th 41:24.12
Declan TINGAY (WA)    10,000 metres Walk   4/34   4th 40:49.72
Joshua TORLEY (ACT)    10,000 metres   18/28   18th 31:09.94
Archie WALLIS (Vic)    800 metres   24/29   Ht1 7th 1:51.25
TEAM    4 x 100 metres   22/22   Ht1 DNF
    4 x 400 metres   7/19   Ht2 2nd 3:08.53; Final 7th 3:09.31
 
Women   Event   Position   Result
Grace BRENNAN (ACT)    4 x 100 metres     Ht1 4th 45.26; Final 7th 44.78 (ran heat only)
    Long Jump   15/21   Qual 5.93m(+0.6)
Abbey CALDWELL (Vic)    1500 metres   17/30   Ht2 11th 4:24.65
Ella CONNOLLY (Qld)    400 metres   4/39   Ht3 1st 52.99; SF3 1st 52.78; Final 4th 52.82
    4 x 400 metres     Ht2 1st 3:35.48; Final 2nd 3:31.36
Lara CROUCH (Qld)    3,000 metres   11/20   Final 11th 9:16,28
Riley DAY (Qld)    100 metres   12/39   Ht 2 3rd 11.77(+0.4); SF1 5th 11.67(+0.4)
    200 metres   23/34   Ht2 3rd 24.00(+1.1); SF1 DNS
    4 x 100 metres     Did not compete
Sarah ECKEL (SA)    1500 metres   18/30   Ht1 7th 4:24.90
Kristie EDWARDS (NSW)    4 x 100 metres     Ht1 4th 45.26; Final 7th 44.78
Brielle ERBACHER (Qld)    3,000 metres Steeplechase   15/40   Ht2 4th 10:09.43; Final 15th 10:16.84
Mia GROSS (Vic)    100 metres   25/39   Ht1 5th 11.80(+0.8)
    200 metres   12/34   Ht3 4th 23.78(+0.9); SF3 4th 23.86(+0.2)
    4 x 100 metres     Ht1 4th 45.26; Final 7th 44.78 (ran final only)
Katie HAYWARD (Qld)    10,000 metres Walk   5/34   5th 45:10.42
Caitlyn HESTER (Qld)    Hammer Throw   28/32   Qual 52.67m
Tamara HOTTEN (Qld)    4 x 100 metres     Did not compete
Lauren HYDE-COOLING (WA)    Pole Vault   27/28   Qual 3.65m
Lara ILIEVSKI (WA)    Javelin Throw   21/24   Qual 45.34m
Cara JARDINE (Qld)    4 x 400 metres     Ht2 1st 3:35.48; Final 2nd 3:31.36
Samantha JOHNSON (Qld)    100 metres Hurdles   20/40   Ht5 5th 13.97(-0.3); SF2 7th 13.85(+0.9)
    4 x 100 metres     Ht1 4th 45.26; Final 7th 44.78
Talosaga KIA (Qld)    Discus Throw   19/29   Qual 48.44m
Annamaria LESZCZYNSKA (ACT)    400 metres Hurdles   26/46   Ht3 6th 59.94
Amelia MAZZA-DOWNIE (Vic)    3,000 metres   6/20   6th 9:09.19
Montanna MCAVOY (Qld)    3,000 metres Steeplechase   13/40   Ht1 2nd 9:59.67; Final 13th 10:06.37
Louise MENDES (Vic)    Hammer Throw   21/32   Qual 55.49m
Celeste MUCCI (Vic)    Heptathlon   5/26   5th 5865pts (13.29(+0.3), 1.77m, 11.12m, 24.88(0.0), 6.13m(+1.1), 44.28m, 2:29.30)
Jarmillia MURPHY-KNIGHT (Qld)    400 metres Hurdles   20/46   Ht2 4th 59.19; SF3 6th 59.69
Camryn NEWTON-SMITH (Qld)    Heptathlon   14/26   14th 5487pts (14.21(+0.5), 1.65m, 11.34m, 25.59(-0.1), 5.66m(+0.2), 44.97m, 2:23.11)
Nana Adoma OWUSU-AFRIYIE (Vic)    4 x 100 metres     Ht1 4th 45.26; Final 7th 44.78
Clio OZANNE-JAQUES (Qld)    5,000 metres   13/14   13th 16:46.75
Alexandra ROBERTS (Qld)    Javelin Throw   22/24   Qual 45.04m
Jemima RUSSELL (Vic)    800 metres   13/39   Ht1 4th 2:06.84; SF2 5th 2:04.81
    4 x 400 metres     Ht2 1st 3:35.48; Final 2nd 3:31.36
Carley THOMAS (NSW)    800 metres   2/39   Ht2 2nd 2:08.57; SF3 1st 2:03.19; Final 2nd 2:01.13
    4 x 400 metres     Ht2 1st 3:35.48; Final 2nd 3:31.36
Lateisha WILLIS (Vic)    100 metres Hurdles   23/40   Ht6 3rd 13.92(-1.1); SF1 8th 13.94(+0.9)
TEAM    4 x 100 metres   7/14   Ht1 4th 45.26; Final 7th 44.78
    4 x 400 metres   2/19   Ht2 1st 3:35.48; Final 2nd 3:31.36

Overall Team Rank: 8 (71pts)

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us