Australian Aths History

Australia at the Games

World Student Games (Universiade) - 2019       Napoli, Italy (3-14 Aug)
30th Summer Universiade      

 
Men   Event   Position   Result
Bryce ANDERSON (ACT)    Half Marathon   20/38   20th 1:10:41
Nicholas ANDREWS (NSW)    110 metres Hurdles   9/27   Ht1 3rd 13.76(+0.3); SF1 5th 13.86(-0.2)
Angus ARMSTRONG (NSW)    Pole Vault   10/16   Qual 5.25m; Final 10th 5.06m
Daniel CANALA (SA)    5,000 metres   13/32   Ht2 3rd 14:11.99; Final 13th 14:41.44
Matthew CLARKE (Vic)    3,000 metres Steeplechase   11/22   Ht1 7th 9:03.13; Final 11th 8:43.91
Stephen CLOUGH (WA)    Pole Vault   11/16   Qual 5.25m; Final 11th 5.06m
Riley COCKS (SA)    10,000 metres   10/21   10th 30:36.67
Mason COHEN (NSW)    800 metres   15/37   Ht1 3rd 1:51.54; SF1 4th 1:49.98
    4 x 400 metres     Ht2 4th 3:11.23
Lachlan COOK (Qld)    10,000 metres   13/21   13th 30:56.66
    Half Marathon   38/38   DNF
Matthew DENNY (Qld)    Discus Throw   1/19   Qual 61.61m; Final 1st 65.27m
Alec DIAMOND (NSW)    Decathlon   2/14   2nd 7593pts (11.20(-0.7), 7.52m(-0.7), 14.91m, 1.88m, 52.05, 15.07(-1.8), 46.52m, 4.80m, 48.04m, 4:55.59)
Sean FITZSIMONS (WA)    4 x 400 metres     Ht2 4th 3:11.23
Brenton FOSTER (Qld)    High Jump   10/24   Qual 2.20m; Final 10th 2.15m
Edward GODDARD (NSW)    Half Marathon   4/38   4th 1:06:20
Zach HOLDSWORTH (NSW)    100 metres   26/69   Ht5 4th 10.61(-0.4) blocks slipped; ReRun 10.63(0.0)
    4 x 400 metres     Ht2 4th 3:11.23
Shemaiah JAMES (Qld)    Triple Jump   9/30   Qual 15.85m; Final 15.73m(+0.8)
Julian KONLE (WA)    Triple Jump   13/30   Qual 15.67m
Jacob MCCORRY (NSW)    110 metres Hurdles   11/27   Ht2 4th 14.10(-0.9); SF2 6th 13.93(-0.6)
Christopher MITREVSKI (Vic)    Long Jump   5/40   Qual 7.71m(-0.8); Final 5th 7.84m(+0.9)
Liam O'BRIEN (Qld)    Javelin Throw   8/22   Qual 71.61m; Final 8th 75.04m
Jye PERROTT (NSW)    800 metres   10/37   Ht3 3rd 1:50.77; SF3 4th 1:49.49
    4 x 400 metres     Ht2 4th 3:11.23
Darcy ROPER (Qld)    Long Jump   3/40   Qual 7.66m(-1.3); Final 3rd 7.90m(+0.4)
Max STEVENS (SA)    3,000 metres Steeplechase   14/22   Ht2 5th 8:52.39; Final 14th 8:57.40
Grant SZALEK (WA)    High Jump   9/24   Qual 2.15m; Final 9th 2.15m
Declan TINGAY (WA)    20 km Walk   20/20   DQ 230.7a
TEAM    4 x 400 metres   10/21   Ht2 4th 3:11.23
 
Women   Event   Position   Result
Caitlin ADAMS (SA)    5,000 metres   8/22   Ht1 3rd 16:24.23; Final 8th 16:07.38
Isobel BATT-DOYLE (SA)    5,000 metres   22/22   DNS
    10,000 metres   6/15   6th 34:21.45
Jess BELL (SA)    Javelin Throw   16/23   Qual DNQ 49.04m
Catriona BISSET (Vic)    800 metres   1/40   Ht4 1st 2:05.13; SF1 1st 2:01.45; Final 1st 2:01.20
    4 x 400 metres     Did not run
Alysha BURNETT (NSW)    High Jump   4/25   Qual 1.80m; Final 4th 1.88m
Paige CAMPBELL (NSW)    3,000 metres Steeplechase   7/17   Final 7th 10:03.63
Genevieve COWIE (NSW)    400 metres Hurdles   9/28   Ht1 3rd 57.91; SF1 5th 57.91
    4 x 400 metres     Ht2 3rd 3:34.51; Final 3rd 3:34.01
Riley DAY (Qld)    200 metres   10/64   Ht4 2nd 23.59(+0.6), SF2 4th 23.56(+0.1)
    4 x 100 metres     Ht1 2nd 44.28; Final 2nd 43.97
Georgina GRIFFITH (Vic)    1500 metres   2/22   Ht2 1st 4:20.76; Final 2nd 4:09.89
Georgia HANSEN (Vic)    1500 metres   10/22   Ht1 6th 4:23.23; Final 10th 4:21.89
Jessie HARPER (Qld)    Long Jump   7/35   Qual 6.31m(-0.3); Final 7th 6.30m(-1.0)
Katie HAYWARD (Qld)    20 km Walk   1/24   1st 1:33.30
Elizabeth HEDDING (Vic)    Long Jump   8/35   Qual 6.29m(+0.8); Final 6.29m(+0.3)
Philippa HUSE (Vic)    20 km Walk   16/24   16th 1:44:09
Brianna ILARDA (WA)    3,000 metres Steeplechase   5/17   Final 5th 9:53.23
Anna KELLY (Vic)    Half Marathon   8/29   8th 1:16:06
Mackenzie LITTLE (NSW)    Javelin Throw   8/23   Qual 57.87m; Final 8th 55.37m
Morgan MITCHELL (Vic)    800 metres   8/40   Ht5 2nd 2:06.17; SF3 2nd 2:02.91; Final 8th 2:04.19
    4 x 400 metres     Ht2 3rd 3:34.51; Final 3rd 3:34.01
Jemima MONTAG (Vic)    20 km Walk   2/24   2nd 1:33:57
Celeste MUCCI (Vic)    100 metres   16/64   Ht5 3rd 11.64(+0.1); SF1 6th 11.74(-0.8)
    100 metres Hurdles   20/26   Ht2 4th 14.03(-1.4)
    4 x 100 metres     Ht1 2nd 44.28; Final 2nd 43.97
Clare O'BRIEN (Qld)    10,000 metres   9/15   9th 34:42.55
Gabriella O'GRADY (NSW)    400 metres   7/38   Ht5 2nd 53.07; SF2 2nd 51.87; Final 7th 52.27
    4 x 400 metres     Ht2 3rd 3:34.51; Final 3rd 3:34.01
Nana Adoma OWUSU-AFRIYIE (Vic)    200 metres   17/64   Ht5 1st 23.97(-1.5); SF3 6th 23.85(+1.1)
    4 x 100 metres     Ht1 2nd 44.28; Final 2nd 43.97
Samantha PHILLIPS (Qld)    Half Marathon   19/29   1:21:35
Jess STAFFORD (NSW)    4 x 400 metres     Ht2 3rd 3:34.51; Final 3rd 3:34.01
Abbie TADDEO (NSW)    100 metres Hurdles   8/26   Ht4 5th 13.49(+1.8); SF1 4th 13.42(-0.9); Final 8th 13.68(+0.6)
    4 x 100 metres     Ht1 2nd 44.28; Final 2nd 43.97
Tori WEST (Qld)    Heptathlon   5/21   5th 5614pts (14.90(+1.2), 1.68m, 13.53m, 25.04(+1.0), 5.27(+0.6), 53.27m, 2:27.49)
TEAM    20 km Walk   1/4   1st 4:51:36
    4 x 100 metres   2/14   Ht1 2nd 44.28; Final 2nd 43.97
    4 x 400 metres   3/16   Ht2 3rd 3:34.51; Final 3rd 3:34.01



 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us